ברוכות הבאות לאתר שלי

תוכלנה למצוא כאן מידע עליי ועל הרקע המקצועי שלי, על השירותים והמוצרים שאני מציעה, וגם מאמרים ומידע שמעניינים אותי, ואני מקווה שיעניינו גם אתכן. ניתן גם ליצור איתי קשר – אשמח לתגובות, הערות ושאלות.
 השימוש בלשון נקבה הוא מטעמי נוחות בלבד. האתר פונה לנשים וגברים כאחד                                                               שלכן, אפרת

גישת טיפול טבעית

בכל הקשור לטיפוח טבעי, בנוסף לשימוש בחומרים ותכשירים המכילים מרכיבים ממקור טבעי (ולא פחות חשוב – אינם מכילים חומרים שאינם כאלה), ישנו היבט נוסף, שלרוב לא מקבל התייחסות, למרות שחשיבותו רבה מאד, והוא - תפישתנו את העור ואת תפקודו ותפקידיו, וכפועל יוצא – את אופן הטיפול בו.
 
האסוציאציות הראשונות של רובנו, כשאנו חושבים על "גישת טיפול טבעית", הן הימנעות מוחלטת מהליכים כירורגיים/פלסטיים, הימנעות משימוש בתכשירי קוסמטיקה, ושימוש אך ורק בדבש, יוגורט, קוואקר, וכיוב' מטעמים, או צמחים מהגינה. אנשים רבים אפילו חושבים שמדובר באי-טיפול, בעצם.
אז זהו, שלא ולא.
בהתייחסות לעור הפנים בגישה טבעית אנו חושבים על העור כעל איבר מאברי הגוף (הגדול שבהם); אמירה שברגע הראשון נשמעת פשטנית, אבל היא בכלל לא מובנת מאליה. המשמעות היא שאנו מתייחסים לעור שלנו כאל איבר בעל תפקודים משלו, המושפע ומשפיע על תפקודי הגוף, ואשר כמו ביתר אברי הגוף יש לשמור על בריאותו ואיזונו, תוך התחשבות בתהליכים והתפקודים הללו.
 
לפי גישה זו, כולנו נולדים עם עור נורמלי – רגיל (למעט מצבי מחלה או פתולוגיות מולדות), ואין "סוגי עור", אלא רק "מצבי עור". מאחר והעור שלנו מושפע מתורשה, ממצבנו הבריאותי הכללי (פיזי, נפשי, רגשי), מהסביבה בנו אנו חיים (אקלים, עונות), ובעיקר ממצבנו ההורמונאלי, הרי שהוא עובר במהלך החיים שינויי מצבים רבים. עד כמה שינויים אלו יבואו לידי ביטוי בעור הפנים ובאיזה אופן, תלוי בעיקר בתורשה.
שינויים נוספים עוברים על עור הפנים כתוצאה משינויים פיזיים הנובעים מהתבגרותנו. ככול שגילנו מתקדם, יורדים תפקודי העור שלנו ונחלשים/מאיטים.  גם ביטויים של שינויים אלו תלוי בעיקר בתורשה.
 
לפיכך, הטיפול בעור לפי תפישה זו יתייחס למצב העור בזמן הטיפול, ולמצבנו הבריאותי הכללי (פיזי, נפשי, רגשי), כאשר מטרתנו היא להחזירו לאיזון – אם אינו מאוזן – ולעזור לו בתפקודיו. ככל שנעזור לו ונעודד את תפקודיו, כך נשמור על עורנו מאוזן יותר.
 
 
תפקידו ותפקודיו של העור
 
תפקידו העיקרי של העור הוא, כמובן, להגן על הגוף שלנו. הוא 'מחזיק' ועוטף את הגוף, ומהווה חלק חשוב מאד מהמערכת החיסונית שלנו, על ידי כך שהוא מונע כניסת מזיקים שונים לגוף (מזהמים מכל מיני סוגים), מגן עלינו מפני קרינה, ויש לו גם חלק מהותי בשמירה על טמפרטורת הגוף ומאזן הנוזלים שלו.
 
על מנת שיוכל למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר, העור צריך לתפקד כראוי: לנהל חילוף חומרים תקין (להזין את עצמו, לפנות פסולת, להתחלף – לייצר כל הזמן תאים חדשים), לייצר מעטה לחות/שומן להגנה מהסביבה החיצונית, לזהות מזיקים כגון וירוסים, חיידקים, פטריות, לתקוף ולפרק אותם, לייצר מלנין להגנה מקרינה, ועוד ועוד.
 
כאשר אנו מתייחסים לתפקודי העור ומתחשבים בחיוניותם, קל יותר להבין מדוע, למשל, שימוש בחומרים ה'סוגרים' את העור - מפריעים לתפקודו; או מדוע השימוש בחומרים משמרים חזקים (שנועדו לחסל אורגניזמים, שלא יקלקלו את המוצר) פוגע גם בעור; או מדוע השימוש בחומרים סינתטיים אשר העור שלנו לא יודע לפרק – מעמיסים על המערכת החיסונית שלנו, מכבידים על תפקודי העור ומשבשים אותם; או מדוע חומרים מסירי-שומן, המפרקים מלבד לכלוך גם את מעטה השומן הטבעי של העור - מפרים את האיזון ומפריעים לתפקודו התקין של העור.
 
בגישת טיפול טבעית נתייחס לכלל תפקודי העור – נעודד את התהליכים הטבעיים של התחדשות העור וחילוף החומרים שלו, ונשתדל כמה שפחות להפריע לכל אלו. כך נעזור לעור לחזור לאיזון ולשמור עליו.