ברוכות הבאות לאתר שלי

תוכלנה למצוא כאן מידע עליי ועל הרקע המקצועי שלי, על השירותים והמוצרים שאני מציעה, וגם מאמרים ומידע שמעניינים אותי, ואני מקווה שיעניינו גם אתכן. ניתן גם ליצור איתי קשר – אשמח לתגובות, הערות ושאלות.
 השימוש בלשון נקבה הוא מטעמי נוחות בלבד. האתר פונה לנשים וגברים כאחד                                                               שלכן, אפרת

הגנה מפני קרינת השמש

כולנו יודעים שעלינו להגן על עורנו ועל עור ילדינו מפני נזקי הקרינה, אולם המידע בנושא הוא רב ומבלבל. להלן תשובות לכמה שאלות נפוצות בנושא, בתקווה שיעזרו לעשות קצת סדר בדברים:
 
מה עדיף – קרם לחות המכיל מסנן קרינה, או קרם לחות בנפרד, וקרם הגנה/מסנן קרינה בנפרד?
 
קרם הגנה תפקידו לחסום חדירתן של קרני שמש מזיקות – להוות מחסום של ממש, ואילו קרם לחות תפקידו להגן על העור מפני איבוד לחות וחדירת גורמים מזיקים לעור, ובאופן אידיאלי חלק ממנו אמור לחדור מבעד לשכבות העליונות של העור ולהיספג בהן, גם אם באופן חלקי. מאחר וקרם הגנה אמור לא לחדור לעור, ואילו קרם לחות כן, הרי שבמוצר משולב תיפגע איכות הפעולה של שניהם, ונקבל קרם לחות פחות יעיל, וקרם הגנה פחות יעיל.
אם ניקח בחשבון שקרם הגנה הוא תכשיר שעדיף להשתמש בו אך ורק למטרה שלשמה הוא נועד, היינו – הגנה מהשמש, ועדיף להימנע מהשימוש בו אם איננו נחשפים לקרינת השמש, אז התשובה ברורה עוד יותר: עדיף תכשירים נפרדים. בקרם הגנה מומלץ להשתמש אך ורק לפני חשיפה לשמש.
 
מה ההבדל בין קרם הגנה 'רגיל' לקרם טבעי –ללא כימיקלים?
 
כאמור, קרם הגנה תפקידו לחסום חדירתן של קרני שמש מזיקות – להוות מחסום של ממש. המוצרים הקונבנציונליים מכילים חומרים כימיים, אשר עלולים להיות מסרטנים, ויש הטוענים שהם אף יותר מסוכנים מקרינת השמש!... יותר מכך – על מנת לייצר תכשירים שלא ישאירו תחושה של 'מסך' על העור, ועל מנת להפכם ל'עמידים במים', הם מיוצרים באופן שיאפשר חדירתם לעור, מה שהופך אותם ליותר 'ידידותיים למשתמש', אולם מסוכנים עוד יותר.
חשוב גם להבין שאין דבר כזה 'עמיד במים', ואין דבר כזה 'Sun Block'! בארה"ב מנסים כבר שנים ארגונים שונים להגנת הצרכן לאסור את השימוש במונחים האלו על אריזות מסנני קרינה, בגלל ההטעיה שבהם. זאת עדיין ללא הצלחה, למרות שהעובדה שזו הטעיה בפרסום ידועה ומוכרת.
 
קרם הגנה טבעי-ללא כימיקלים אינו מכיל חומרים כימיים מסוכנים. החומר הפעיל בו הוא טיטאניום דיאוקסיד (Titanium Dioxide), מינרל טבעי לא רעיל (הוא מאושר לשימוש אפילו לצביעת מזון), אשר אינו חודר לעור, ומשמש כמסך פיזי החוסם את הקרינה. יכולת החזרת הקרינה שלו שנייה רק ליהלום. החומר אינו מגרה את העור ואינו חודר לתוכו, הוא רק מונח שם ועושה את עבודתו.
קרם הגנה טבעי ללא כימיקלים יכיל בדרך כלל גם שמנים צמחיים כגון חמאת שיאה, שמן שומשום, שמן חוחובה ושמן אובליפיחה, המעניקים הגנה חלקית מפני קרינה.
 
אז מה עושים?
 
השמש לא רק מזיקה – היא גם חשובה ואפילו חיונית לבריאותנו. חשיפה מועטה לשמש לא תזיק לנו (אלא אם אנחנו רגישים באופן קיצוני, או לאחר טיפולים רפואיים מסוימים), ואם אין בכוונתנו לשהות בשמש יותר מאשר מספר דקות – עדיף להימנע משימוש בתכשירים המכילים מקדמי-הגנה. אלו מאיתנו השוהים בחוץ, ובמיוחד תינוקות וילדים – מומלץ לא לחשוף את העור לקרינה ישירה, לחבוש כובע, וחשוב למרוח כל חלק גוף החשוף לשמש בקרם המכיל מסנני-קרינה – רצוי כזה שאינו מכיל כימיקלים רעילים, ושאינו חודר לעומק העור. יש למרוח שוב לאחר שעתיים, ו/או לאחר שהייה במים.
 
לבריאות!